Tuesday, May 26, 2020

imamo li svi šesto čulo?

Podjela na pet ljudskih čula datira još od Aristotela, koji u svojem djelu O duši, svakome posvećuje po jedno poglavlje. Svi znamo, to su: vid, sluh, njuh, okus i dodir.
Iako je trenutno neurološko mnijenje da čula ima između 21 i 32, još uvijek se držimo Galenove podjele mozga na specifične dijelove od kojih je svaki zadužen za po jedno čulo. Tako razlikujemo unutarnja i vanjska čula: za primjer, vid i sluh su vanjska čula, koja potiču unutarnja čula, poput imaginacije ili memorije. Sposobnost razmišljanja, umišljanja i zamišljanja je ono po čemu se razlikujemo od životinja.
Definicija čula je sama po sebi problematična. Uobičajilo se reći da je osjetilo, ili čulo, kanal preko kojeg mozak prima informacije o svijetu i o sebi. Razlikuju se tri takva kanala: mehanički (sluh, dodir i propriocepcija), kemijski (okus, miris i unutarnje senzacije) i svjetlost.
Osjetilo dodira tako komprimira nekoliko tjelesnih čula, poput percepcije pritiska, hladnoće, topline i boli.
Unutarnje senzacije ili introcepcija, se odnosi na osjet gladi, žeđi, punog mjehura itd.
Propriocepcija je osjećaj vlastitog tijela u prostoru, npr. i kad su nam oči zatvorene, imamo osjet vlastite lijeve noge.   

Prevodim vam samo djeliće ne bi li vas namamila da poklikate linkove i pročitate sami.
Ono što mene uvijek iznova zaprepasti, je ljudska sposobnost da od jednostavne stvari napravi nered. I pri tom misli da sređuje stvari, stvara kakvu korist.
Medievalistica koju linkam je podijelila slike, ilustracije i citate koje je vrijedno pregledati:

U jednom se viđenju Bog obratio Katarini Sijenskoj: "Želim da nadiđeš sva osjetila, tako da bi mogla spoznati istinu." I ona je poslušala. 

____________________________________________________________

Izvori:
https://medievalmetamorphoses.wordpress.com/2017/03/26/sensing-the-extraordinary/

Imamo li zaista svi šesto čulo? Radio 4:
https://www.bbc.co.uk/programmes/b08k5zlm

No comments:

Post a Comment